Opublikowany przez: Familiepl 2018-02-27 14:17:58
Autor zdjęcia/źródło: Designed by Freepik
Większość z nas ogląda telewizję, filmy w komputerze, czy telefonie. Sprawia nam to przyjemność, rozwija, a wartościowe treści wiele wnoszą do codziennego życia. U dzieci, a zwłaszcza maluchów do 2-3 roku życia, ta kwestia wygląda jednak zupełnie inaczej. Mimo, że wydaje sie nam, że dziecko jest zadowolone z faktu, iż po raz kolejny może obejrzeć swoją ulubioną bajkę, a my w tym czasie mamy kilka chwil spokoju lub możemy ogarnąć domowe czynności, to jednak polecamy tego nie robić. A u dzieci bardzo małych radzimy zupełnie zrezygnować z kontaktu z mobilnymi urządzeniami i telewizją.
Amerykańskie źródła wskazują, że nawet 92 procent maluchów przed ukończeniem pierwszego roku życia miało już kontakt z mobilnymi urządzeniami przenośnymi jak tablety czy telefony komórkowe.
Tymczasem wielu pediatrów uważa, że dzieci nie powinny oglądać telewizji i filmów (aplikacji, gier itp.) na urządzeniach przenośnych zanim nie ukończą 18 miesiąca życia. Mimo, iż rodzicom wydaje się, że dzieci to lubią i mają doskonałą zabawę, prawda jest taka, że mózgi takich maluchów nie są zdolne do pojmowania sensu kolejnych sekwencji na ekranie, a jedyne co przyciąga ich uwagę to kolory i dziwne obrazki.
Nie prędziej niż około półtora roku od urodzenia mózg małego człowieka zaczyna być zdolny do odtwarzania i niewielkiego rozumienia faktu , że na ekranie pojawiają się odpowiedniki z realnego świata. Dopiero starsze przedszkolaki (4-5 lat) nabywają możliwość uczenia się z edukacyjnych programów dla dzieci.
Maluchy uczą się poprzez kontakt i interakcje w realu – najwięcej wynoszą z kontaktów i obserwowania swoich bliskich oraz najbliższego otocznia. Badania wskazują również, że elektroniczne umilacze czasu w tym wieku niczego małych ludzi nie uczą – a jedynie zbędnie stymulują i obciążają układ nerwowy.
Nawet włączenie telewizora w tle, gdy "nikt go nie ogląda", wystarczy, aby opóźnić rozwój mowy u dziecka. Zazwyczaj rodzic mówi około 940 słów na godzinę, gdy w pobliżu jest maluch. Po włączeniu telewizora liczba ta spada o 770! Mniej słów oznacza automatycznie mniej nauki dla dziecka.
Badania źródło: American Academy of Pediatrics
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2018.03.01 19:55
Niestety, są czasy takie, że tego nie unikniemy. Trzeba kontrolować. Jeśli jednak oboje rodziców pracuje wtedy jest ciężko nawet o kontrolę rodzicielska.
Stokrotka 2018.03.01 17:51
Wszystko w umiarze. Telewizja to nic dobrego, dobrze jeszcze jak kontrolujemy to co dziecko ogląda gorzej jak pozostaje sam na sam z błękitnym ekranem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.